Endodontinis gydymas

Endodontija – tai odontologijos sritis, kuri specializuojasi danties šaknies kanalų gydyme. Endodontinis dantų gydymas taikomas tuomet kai danties minkštasis audinys – pulpa (dar vadinama danties nervu) yra pažeidžiamas infekcijos. Tai gali nutikti dėl gilaus karieso arba dėl daugkartinio dantų taisymo, plombavimo ar patirtų traumų. Jei jaučiate padidėjusį danties jautrumą karščiui, šalčiui, aštrų arba maudžiantį dažniausiai stiprėjantį vakare bei naktį skausmą, pastebite dantenų patinimą, patariama kreiptis pas patyrusį gydytoją endodontologą. Apsilankymo pas endodontologą metu Jums bus suteikta visa reikiama informacija apie gydymą, atlikti išsamūs tyrimai ir parinktas tinkamiausias gydymo būdas. Endodontinio gydymo metu Jums bus pašalinta užkrėsta pulpa, atsargiai išvalyta ir suformuota danties kanalų sistema, kuri bus užplombuota tam, kad infekcija nepasikartotų. Ši procedūra, priklausomai nuo kanalų skaičiaus, gali užtrukti nuo 45 iki 120 minučių. Jei kanalai negydomi, bakterijos patenka į aplinkinius audinius per šaknies viršūnę ir sukelia uždegimą. Nors daugeliu atveju šias problemas gali išspręsti ir bendrosios praktikos gydytojai, tačiau sunkesniais atvejais kreipiamasi pas patyrusį gydytoją endodontologą. Gydytojo endodontologo darbas – ne tik gydyti pacientus, bet ir juos informuoti. Labai svarbu, kad pacientai suprastų, kodel jiems reikia gydymo, kokių priemonių ir veiksmų bus imtasi, kad gydymo metu būtų pasiektas geriausias rezultatas.

Galima išskirti tris pagrindinius ir svarbiausius endodontinio dantų gydymo technikos etapus:

  • Priėjimas prie endodontinės ertmės ir jos preparavimas
  • Šaknų kanalų instrumentavimas (valymas, formavimas).
  • Šaknų kanalų plombavimas.

Kiekvienas iš šių endodontinio dantų gydymo etapų yra labai svarbus – taisyklingas jų taikymas nulemia gydymo sėkmę.

Protezavimas

Dantų protezavimas paprastai atliekamas esant pažeistiems danties audiniams, restauruojant didesnius defektus, dantims, kuriems tenka didelis kramtymo krūvis, keičiamos senos neestetiškos, netikslios restauracijos. Estetinis protezavimas priekinių dantų srityje siūlomas norint pakoreguoti dantų formą, spalvą, uždaryti tarpelius.

Metalo keramikos protezo šerdis pagaminta iš metalo, kuris padengiamas porceliano sluoksniu, atitinkančiu Jūsų dantų spalvą. Tokie protezai nepraleidžia šviesos, gražiai atrodo ir yra pigesni nei bemetaliai. Tačiau šis protezavimo būdas turi vieną trūkumą: vainikėlyje esantis metalas šviesą atspindi, todėl danties protezas atrodo ne toks natūralus kaip bemetalės keramikos vainikėlis. Be to, aplink metalo keramikos vainikėlį ilgainiui atsiranda „juodoji linija“, dar labiau pabrėžianti danties nenatūralumą. Dėl šių priežasčių metalo keramikos protezai tinkamesni krūminiams dantims protezuoti. Tokiu būdu galima protezuoti pavienius dantis bei didelius dantų eilių defektus.

Bemetaliai protezai gaminami tik iš porceliano. Šis protezavimo būdas estetiškas, tvirtas ir ilgalaikis. Tokie protezai yra laidūs šviesai ir atrodo natūraliai. Bemetaliai protezai puikiai tinka priekinių dantų protezavimui. Jie pranašesni už metalo keramikos vainikėlius dar ir tuo, jog išvengiama alergijos, kurią sukelia tam tikri metalai. Rekomenduojame rinktis bemetalę keramiką ir dėl šių priežasčių: ji estetiška ir biologiškai suderinama; nematyti metalo krašto; gerai priglunda prie danties audinių; ši medžiaga skaidri kaip ir natūralūs danties audiniai ir pakankamai tvirta. Bemetalės keramikos protezai tinkami tik pavieniams priekiniams dantų defektams atstatyti.

Danties vainikėliai. Vainikėliu protezuojama tuomet, kai reikia dantį apsaugoti, kad jis nenulūžtų, siekiama atstatyti nulūžusį ar nusidėvėjusį dantį ar jis yra pakitusios formos. Toks protezas apgaubia visą dantį iki pat dantenų krašto. Dantų vainikėliai gali būti lieti iš metalo, bemetalės ar metalo keramikos.

Porceliano arba kompozito laminatės. Porceliano laminatės – tai itin plonos plokštelės, kurios suteikia dantims gražią formą ir švytintį baltumą, todėl dantys atrodo estetiškai. Kompozito laminatėms naudojamos plombinės medžiagos. Laminačių pagalba pašalinami priekinių dantų spalvos pakitimai, dantų įtrūkimai, susigrūdimas, nusidėvėjimas, tarpai tarp dantų.

Įklotai ir užklotai. Jie vadinami mikroprotezais ir naudojami krūminių dantų pažeidimams pašalinti. Įklotai ar užklotai gaubia danties gauburėlius ir saugo, kad jie nelūžtų, kad nesivystytų ėduonis. Jie daugeliu atvejų gali pakeisti dantų vainikėlius, juos naudojant išsaugoma daugiau danties.

Ortodontinis gydymas

Ortodontinis gydymas yra taikomas kreivai išdygusių dantų ištiesinimui, netaisyklingo sukandimo gydymui, veido-žandikaulių sistemos vystymosi sutrikimų korekcijai bei šių ligų profilaktikai. Yra labai daug ortodontinių problemų rūšių. Pačias paprasčiausias lengvai pastebi patys pacientai ar jų tėveliai. Tačiau yra tokių, kurias nustato tik specialistai. Tad konsultuotis pas gydytoją ortodontą reikia ne tik tada, kai patys esame nepatenkinti savo ar savo vaikų dantų išvaizda, bet profilaktiškai tai patartina visiems vaikams 8-13 metų amžiuje. Tuo metu itin aktyviai auga vaikų veidas. Laiku pastebėjus dydžio ar padėties sutrikimus tarp abiejų žandikaulių ir pritaikius atitinkamą ortodontinį gydymą, galima koreguoti beveik visas sąkandžio problemas. Be to, jauname amžiuje didžiąją dalį kreivų dantų galima ištiesinti išimamais ortodontiniais aparatais (plokštelėmis). Ortodontas gydo bet kokios rūšies dantų kreivumą, dantų skaičiaus sutrikimus, veido asimetriją, be to dantų tiesinimui praktiškai nėra amžiaus limito. Nors didesnę dalį ortodontinių pacientų sudaro vaikai ir paaugliai, vis daugėja ir suaugusių pacientų, kurie neturėjo galimybės ištiesinti dantų vaikystėje, periodonto gydymo tikslais, sudarant galimybę kokybiškam dantų protezavimui.

Ortodontiniam gydymui (dantų tiesinimui) gali būti naudojami įvairūs būdai:

  • Dantų tiesinimas breketais - šis dantų tiesinimo būdas tinka tiek paaugliams, tiek suaugusiems. Naudojant breketus, sujungtus specialiu lankeliu, dantys yra palaipsniui stumiami tam tikra kryptimi ir tokiu būdu ištiesinami. Breketai yra nenuimami ir nešiojami tam tikrą laikotarpį, kol dantys išsitiesina.
  • Ortodontinis gydymas (dantų tiesinimas) plokštelėmis - tai nuimami, plastmasiniai ortodontiniai aparatai, kurie fiksuojami burnoje specialiais kabliukais ir gali turėti keletą aktyvių elementų: sraigtų, spyruoklių. Dantų plokštelės ypač paplitusios gydant vaikų sąkandžio problemas, vietos trūkumą nuolatiniams dantims. Plokšteles lengva išsiimti, gerai išvalyti, nors nešiojimo metu galima atlikti ne visus dantų judesius, gali laikinai sutrikti kalba, rijimas. Plokšteles reikia dėvėti nuolat gydymo laikotarpyje.
  • Kiti ortodontiniai dantų ir žandikaulio gydymo būdai.

Dažna problema tarp vaikų - atsiliekantis apatinio žandikaulio augimas. Jam koreguoti naudojami funkciniai aparatai. Jie būna įvairiausių modifikacijų, tinkamiausią parenka ortodontas. Čia paminėti tik pagrindiniai nuimami ortodontiniai aparatai. Be jų dažnai naudojamas ekstraoralinis tempimas, lūpos atstūmikliai, standartiniai treniruokliai. Kurie iš aparatų pacientui bus efektyviausi, konsultacijos metu patars gydytojas ortodontas.

Profesionali burnos higiena

Profesionali burnos ertmės higiena - tai higienos procedūros, kurių metu šalinamos mineralizuotos ir nemineralizuotos apnašos, poliruojami dantų ir plombų paviršiai, atliekamos gydomųjų preparatų (fluoro) aplikacijos, pacientai mokomi asmens burnos ertmės higienos, nustatomas individualus valymo efektyvumas. Pagrindinė labiausiai paplitusių dantų ligų (ėduonies ir periodonto ligų) priežastis - dantų apnašas ir jame esančios bakterijos.

Nevalant apnašų prasideda dantenų uždegimas-gingivitas, kurio pagrindiniai požymiai - dantenų paburkimas, paraudimas, kraujavimas. Negydant uždegimas gali vystytis į periodontitą, kuriam esant vyksta kaulo ir dantį palaikančių raiščių irimas. Todėl susidariusį apnašą būtina šalinti. Tai daro gydytojas odontologas ar burnos higienistas profesionalios burnos ertmės higienos procedūros metu.

Kaip atliekama profesionali burnos ertmės higiena?

  • Minkštosios apnašos pašalinamos besisukančiomis guminėmis galvutėmis ir šepetėliais naudojant specialią pastą.
  • Kietieji apnašai (dantų akmenys) nuo danties paviršiaus šalinami ultragarsiniu aparatu ir specialiais rankiniais instrumentais. Nuvalius akmenis dantys poliruojami.
  • Pigmentinės apnašos (susidaro nuo rūkymo, kavos arbatos ir kitų dažančių medžiagų) šalinamos specialia smėliasrove. Iš smėliasrovės dideliu greičiu išstumtos vandens, sodos ir oro dalelės lengvai išvalo net ir sunkiausiai pasiekiamas vietas.

Po profesionalios burnos ertmės higienos procedūros pajusite švaros pojūtį burnoje. Burnos kvapas bus gaivus. Reguliarus lankymasis pas burnos higienistą sumažina dantų karieso ir periodonto ligų riziką.